Альбом творчих робіт Дмитра Курика

Kuryk.AlbomНайкращі творчі здобутки у галузі художнього різьблення по дереву заслуженого майстра народної творчості України, члена Національної спілки майстрів народного мистецтва України, педагога Дмитра Курика зібрано в окремому виданні, яке побачило світ наприкінці 2022 року та налічує 58 художніх робіт буковинського митця. З мистецького погляду у передмові до альбому заслужений працівник культури України Валерій Жаворонков виокремлює постать Дмитра Курика у розвиткові художньої різьби по дереву та вплив його творчості на формування Вижницької школи різьблення, зазначивши, що «глибоке осмислення традицій буковинських майстрів різьби по дереву та проекція їх на тло сьогодення в поєднанні зі вдалими новаторськими рішеннями стилю, технік, що стирають усталені правила і стереотипи, надають творам майстра нового потужного і модерного звучання». Працюючи в стилі традиційного гуцульського різьблення, за характером оформлення творчим роботам Дмитра Курика притаманний все ж буковинський колорит.

За словами автора передмови, найбільше Дмитро Курик у своїй творчості тяжіє до сакральної тематики, яка є наскрізною у багатьох декоративних виробах, виконаних у техніці «сухої різьби». Ба більше, Валерій Жаворонков підкреслив, що майстер «розвинув і зберіг свою власну точку творчої індивідуальності – „куриківськуˮ», оскільки має «витончене художнє відчуття орнаментальних композицій, уміння з найтоншим смаком вибрати відповідну тональну гармонію матеріалів та поєднати з високою технічною майстерністю. Для його робіт характерні відчуття матеріалу, майстерність виконання, вміння побудувати композиції орнаменту і поєднати виразний декор з чіткими вишуканими формами предметів». До числа представлених в альбомі різьблених творів майстра належать:

- Бочівки

- Свічники («Чугайстер» (4 одиниці), «Трійця», «Сім’я»)

- Панно («Великодне»)

- Пласти («Буковинське весілля», «Весна в Карпатах», «Сім’я», «Старий майстер», «Різдво» (2 одиниці), «Іванівська церква», «Співчуття», «Іванівська церква», «Материнство», «Марина», «Богородиця ніжності», «Молитва»)

- Декоративні тарелі («Риби», «Весна», «Когутик», «Гуцул Микола», «Буковинська Мадонна», «Медівник», «Хрещата тарілка», «Ритми смерічок», Квіткова», «Пшеничне перевесло», «Колосся», «Думи мої думи», «Богородиця Провідниця», «На полонину», «Каштани», «Ружа», «Хрещатик»)

- Таці («Медівник»)

- Шкатулки («Ритм Карпат», «„Шкрібляківськаˮ шкатулка»)

- Альбом («Троїсті музики»)

- Рахви («Весільна»)

- Горнята

- Ложки

Для створення декоративних виробів Дмитро Курик використовує здебільшого дерево груші, інколи вільху. Поєднує різьблення з інкрустацією металом. В орнаментиці простежуються геометричні, рослинні, зооморфні та антропоморфні мотиви. Сюжетно-тематичні композиції містять зображення сакральних та побутових споруд, хрестів, буковинських обрядів та звичаїв, символи різдвяного та великоднього циклів, картини природи тощо. Серед розмаїття різьблених творів Дмитра Курика варто виокремити декоративний таріль із образом Т. Шевченка та мистецькі вироби на Богородичну тематику.

Отже, кожен виріб Дмитра Курика віддзеркалює глибину авторського світосприйняття, оригінальний підхід щодо втілення сюжетно-тематичних композицій та орнаментальних мотивів, виражених багатою символікою у техніці плоского та виїмчастого різьблення, все це засвідчує неповторність стилю майстра, закоріненого в українську народну традицію.


 Альбом творчих робіт Дмитра Курика / Передм. В. Жаворонкова. Чернівці, 2022. 60 с.

Ольга МЕЛЕНЧУК,

кандидатка філологічних наук,

методистка БЦКМ