Наївні картини Марії Гебрін як засіб відображення етнокультури

Марія ГебрінТрадиції та етнографічні особливості минулого українського народу чи не найкраще розкриваються в наївному малярстві. Народні майстри такі картини писали з особливою відповідальністю. Чи не єдина майстриня, яка працює у техніці наївного малярства у Чернівецькій області ˗ Марія Гебрін.

Марія Іванівна Гебрін працює у різних жанрах: історичному, сюжетно-побутовому та пейзажному. Роботи експресивні та водночас сповнені внутрішньої гармонії і спокою. Ретроспективність та лаконічність композиції, яскрава поліхромна палітра кольорів, умовність лінійної та повітряної перспективи, лінеарне моделювання форм та образів лубка – визначальні засоби виразності живопису, завдяки яким художниця формує персональний стиль.

Детальніше...

Велика праця народного майстра Івана Гончара

unnamedСеред розмаїття народного мистецтва Буковини чільне місце займає гончарство, у якому чи не найкраще органічно поєдналися пластика форм та орнаментальний декор з його утилітарним призначенням. Один із найбільших осередків цього ремесла ХІХ-ХХ ст. – село Коболчин Сокирянського району Чернівецької області. Тут 19 червня 1940 року у багатодітній сім’ї народився нині добре знаний народний майстер Іван Гончар, який зробив великий внесок у культурну скарбницю не лише Буковини, а й усієї України.

Детальніше...

Іван Терен: «Я обираю серцем»

TerenТворчий колектив нашого центру створив навчально-документальний фільм, присвячений постаті Івана Терена «Я обираю серцем». Фільм задумувався як творчий підсумок, із яким майстер виходить до поціновувача традиції на довірливу розмову. Доля розпорядилася інакше – ця документальна стрічка і відображена на ній виставка «Буковинські сміхованці» стала лебединою піснею Івана Терена…

Заслужений майстер народної творчості України, різьбяр і живописець, чудесний знавець буковинських традицій. Перша персональна виставка, де стрічку символічно перерізає тоді ще зовсім маленький син... Остання персональна виставка, яка звалася так оптимістично, що ніхто би й не подумав, що вона – завершальний штрих його діяльності - "Буковинські сміхованці". Іван Іларіонович доповнював і довершував власні коментарі для фільму стільки разів, скільки добрий різьбяр довершує візерунок.

Детальніше...

Розмова про сокровенне

maxresdefaultУ свіжому матеріалі журналістки Маріанни Антонюк у газеті "Версії" читайте про тему, яка зазнала чи не найбільшої стереотипізації.

Яка вона - "чоловіча" і ""жіноча" робота? А чоловічий і жіночий світи? Як створити себе сильними? І чому народне мистецтво так потребує любові і правдивого інтересу. 

Матеріал створено в межах проєкту «Гендерночутливий простір сучасної журналістики», що реалізовується Волинським прес-клубом у партнерстві з Гендерним центром, Незалежною громадською мережею прес-клубів України та за підтримки Української медійної програми, що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) і виконується Міжнародною організацією Internews.

Детальніше...

Виткана доля Вікторії Китайгородської

logo 2Сучасне декоративно-ужиткове мистецтво ґрунтується на народній основі, де творчий процес протікає на засадах передачі майстрами з покоління у покоління усталених художніх принципів, системи орнаментальних мотивів, знаків, символів, образів, сюжетів та різноманітних технологічних прийомів їхнього виконання. Тому дослідження, присвячені вивченню нематеріальної культурної спадщини народу, виявлення її носіїв знань та вмінь – важлива роль у формуванні ідентичності нашого народу, який потребує охорони та світового визнання.

Вікторія Китайгородська з Нагорян на Кельменеччині - одна із таких провідників та носіїв. Вона зробила вагомий внесок у скарбницю українського, зокрема - бессарабського народного мистецтва та стала його співтворцем.

Детальніше...