Нам Бог у колиску пісню поклав…

2Село Южинець - благословенний край у райському куточку Буковини. Гарні, дбайливі й талановиті люди живуть тут, серця яких сповнені любов’ю до народних надбань, серед яких чи не найбільшим скарбом вважається пісня народна. Природа обдарувала мешканців села чистими, дзвінкими голосами. Недарма люди жартома кажуть, що діти в Южинці народжуються не плачучи, а співаючи…

Серед талановитих сельчан, які по-особливому закохані у народну пісню - Ганна Зварич. Скільки вона їх переспівала - не злічити! Співала ще зовсім маленькою дівчинкою, співала, коли була школяркою, співала всюди, де їй доводилося жити і працювати. Свій найбільший скарб душі - пісню, вона дарувала та продовжує дарувати людям. Ганна Степанівна – ще й авторка не одного десятка пісень, в яких оспівує рідний край, красу природи, рідних їй людей, неньку Україну.

12

Непроста життєва доля цієї жінки. В тоталітарні часи вона, тодішній художній керівник місцевого будинку культури, «дозволила» собі піти в церкву подивитися, як вінчалася молода пара. Хтось із «доброзичливців» доніс про це в район. Реакція закоренілих ідеологів була миттєвою: або пишеш заяву про звільнення з роботи за власним бажанням, або «підеш по статті». Вибрала перший варіант і стала домогосподаркою.

Минали роки, і погожими літніми вечорами, у вихідні дні жінки часто збиралися біля сільського ставка, сідали в човен і співали. То про те, що рід до роду листи пише («Віє вітер на долину»), то про дівчину, котрій доводиться про кохання забувати («Рости, рости, черемшино»), то про гуску, яка пари не має ( «Ой по ставу, по ставочку»)…

Гарно виходило, злагоджено. Весь кут сходився слухати. І сказала якось пані Ганна: «А що, подруги, може створимо свій колектив?» Так у 1999 році за ініціативи Ганни Зварич розпочав свою твору діяльність фольклорний колектив, який назвали «Южинецькі молодички». Завдяки першому складу колективу - Одарці Александрюк, Галині Григірчик, Ольгзі Піцик, Катерині Мельник, Ользі Остафійчук, Марії Піцик, їхньому високому рівню народного виконавства перші виступи колективу викликали фурор. Солістки - Галина Григірчик, Ольга Остафійчук та Марія Мироник - справжні таланти. Пісні у їхньому виконанні зачаровували слух, мали шалений успіх. Глядача захоплювала самобутність учасниць, майстерність, колоритне національне вбрання.

1-1В основі репертуару - народні пісні, що побутують в Южинці та на Буковині. Крім вищезгаданих співали: «Ой на горі пшениченька», «Летіла та сива зозуля», «Ой світи, ясний місяченьку», «Сивий коню»… Сотні з них народилися тут, в южинецьких обійстях та на вербових берегах. Пісні, як безцінний скарб передавалися з покоління в покоління. Справжнім носієм народної пісні у селі була Варвара Візнюк, яка зберегла в пам’яті понад п’ятсот пісень. Часто наспівувала, аби дочка Марія, учасниця колективу, встигла записати і передати їх своїм дітям та онукам. Родинні співанки збереглися у Іллі та Фрозини Мироник, які передали своїм нащадкам, а родині Одарки Александрюк співанки передалися у спадок від її бабусі Марії Порфирівни Медвідь 1897 року народження.

3Творчо, наполегливо працюючи «Южинецькі молодички» відтворюють не тільки пісенні традиції села, а й обрядові. У репертуарі колективу з’являється обряд весілля, Різдвяні віншування, проводи до війська, народини, хрестини, вечорниці.

Різноманітний цікавий репертуар, чистота звучання, культура звуку та ансамблева злагодженість, талант та невтомна праця керівника Ганни Зварич вивели колектив на просторий мистецький шлях. Під час відбору кращих аматорських колективів для участі у творчому звіті майстрів мистецтв та художніх колективів Чернівецької області «Мелодії Буковинського краю», присвяченому десятій річниці Незалежності України у Києві виступ «Южинецьких молодичок» зачарував професійним співом членів комісії. Почуте чотирьохголосся южинчанок приємно вразило та здивувало голову комісії - народного артиста України, лауреата Національної премії ім. Т. Г. Шевченка, професора, художнього керівника і головного диригента, Заслуженого Буковинського ансамблю пісні і танцю Чернівецької обласної філармонії Андрія Миколайовича Кушніренка. Пан Кушніренко у розмові запитав Ганну Зварич: «Як вам вдається розкласти мелодію пісні на багатоголосся, може маєте музичну освіту? Пані Ганна відповіла: «Ні музичної освіти в мене немає, але внутрішній голос ніби наспівує мені, і я «чую» багатоголосе звучання пісні, а потім на репетиції розучуємо».

5Фольклорний колектив «Южинецькі молодички» став справжньою окрасою творчого звіту області, та й не тільки творчого звіту. Про широке визнання успіхів колективу свідчить багаторазова участь у найрізноманітніших культурно-мистецьких заходах Міжнародного, Всеукраїнського, обласного, районного рівнів. Колектив успішно презентував свою програму на Міжнародному фестивалі фольклору «Берегиня» в Луцьку. Високо оцінило виступ «Южинецьких молодичок» журі на І Всеукраїнському фестивалі-конкурсі народного мистецтва «Душа землі моєї» в м. Сатанів Хмельницької області. Колектив виборов перше місце. Коло шанувальників колективу значно розширилося після участі у телевізійній конкурсній програмі народної пісні «Фольк-music». «Южинецькі молодички» двічі стали переможцями у проєкті «Фольк-music», у 2008 та 2017 роках з українськими народними піснями «Куделиця» та «Виряджала мати сина».

4Пам’ятними були виступи на Міжнародному літературному святі «Лесині джерела». У рамках фестивалю на конкурсі «Пісня долю вишила», де головою журі була народна артистка України, лауреат Національної премії ім. Т. Г. Шевченка, Герой України Ніна Матвієнко, солістки колективу Ганна Завадська здобула першу премію за пісню « Ой там при долині» та «Чи ви, люди, спите, спите», а Катерина Мельник - другу премію. У конкурсній програмі народного мистецтва в рамках фестивалю «Сорочинський ярмарок» (с. Великі Сорочинці Полтавської області) колектив завоював гран-прі. Яскравою творчою сторінкою у житті колективу стала участь у Міжнародному фольклорному фестивалі «Буковинські зустрічі». У 2002 році директор фестивалю Збігнєв Ковальський почувши на фестивалі у м. Ястров’є фантастичний спів «Южинецьких молодичок», запросив їх бути учасницями усіх подальших фестивалів, які відбувалися в Польщі, Румунії, Угорщині, Україні.

7Знаковим для учасниць став 2002-й рік. За вагомий внесок у розвиток культури українського народу, високий художній рівень та високу майстерність фольклорному колективу «Южинецькі молодички» присвоєно звання «народний аматорський колектив».

На цей час колектив був уже добре відомий. Наполеглива праця, продумана і систематична робота керівника принесла учасницям успіх і визнання. Їх запрошують на різні мистецькі імпрези. Так, «Южинецькі молодички» з успіхом презентують свою програму на Міжнародному фестивалі фольклору «Берегиня» в Луцьку, беруть участь у Міжнародному фестивалі «Квітка на камені» у м. Кам’янець-Подільський та Всеукраїнському фестивалі «Львівська забава». Стають лауреатами І та ІІ премії всеукраїнських фестивалів «Пісенні візерунки» в м. Гостомель Київської області, народної творчості «Червона калина» в м. Кривий Ріг Дніпропетровської області. Здійснюють творчу поїздку у м. Бельци (Республіки Молдова).

10У 2009 році побачила світ книга–пісенник «Ой стелися, барвіночку». До книги увійшли народні пісні, які здавна побутують в селі Южинець і є основою репертуару народного фольклорного колективу «Южинецькі молодички». Запис, нотацію мелодій та упорядкування зробив Кузьма Смаль.

Виступи, репетиції, знову виступи скільки їх було – ніхто не пам’ятає! 

Колектив зростає кількісно, виступає в оновленому складі. Учасники, безмежно закохані у пісню, не жалкуючи ані часу, ані зусиль для улюбленої справи, залучаючи до участі своїх дітей та онуків. Разом зі своєю бабусею - керівником «Южинецьких молодичок» Ганною Степанівною, у колективі з трьохрічного віку серед інших дітей була на сцені маленька внучка Аллочка. У 2004 році створюється дитячий фольклорний колектив «Калинове намисто», який зовсім скоро довів, що не менш талановитий і не менш співучий.

15Свій перший виступ діти презентували на святі «…А вже звізда ясна» в Чернівецькому обласному академічному українському музично-драматичному театрі ім. О. Кобилянської. Невдовзі «Калинове намисто» стає одним з кращих дитячих колективів області, з власним репертуаром і творчими здобутками. В основі репертуару колективу - місцеві народні пісні, веснянки, купальські та обжинкові пісні, колядки й щедрівки. Колектив - неодноразовий учасник багатьох престижних культурно-мистецьких заходів. На Міжнародному літературному святі «Лесині джерела» у м. Новограді-Волинському, що на Житомирщині учасниця колективу «Калинове намисто» Яна Мишковська стала лауреаткою ІІ премії, а на Всеукраїнському фестивалі духовної музики «Введенські піснеспіви» у Києві колектив здобув перемогу.

У 2010 році за високі творчі досягнення, високий художній рівень та виконавську майстерність дитячому аматорському фольклорному колективу «Калинове намисто» будинку культури села Южинець присвоєно звання «зразковий аматорський колектив».

Ганна Степанівна створила спільні для двох колективів програми обрядодійства з використанням місцевого фольклору. Обряд южинецького весілля колективи гідно презентували на регіональному фестивалі народного мистецтва «Тернопільські обереги», обласному фольклорно-етнографічному святі «Осінь весільна» у Чернівцях.

Ще одним досягненням для керівника та усього колективу стало присвоєння у 2017 році почесного звання «Заслужений працівник культури України» керівнику народного аматорського фольклорного колективу «Южинецькі молодички» Ганні Зварич. (Указ Президента України №355).

Престижні нагороди, сотні дипломів і грамот… Та найбільше досягнення колективу – це любов і визнання їхньої творчості глядачем. Їх люблять, про них схвально відгукуються як звичайні люди, так і фахівці.