Художнику Миколі Івасюку - 160

на головнуВ історії кожного краю є люди, імена яких овіяні особливою любов'ю, шаною та повагою, як національна гордість. Буковина завжди славилася талантами, мистецька спадщина яких була вагомим внеском до скарбниці світової культури. Проте, через драматичні події нашої історії, науковці, письменники, художники, співаки, народні майстри змушені були працювати на теренах чужих держав. Їхній талант повною мірою не оцінено. Серед них Микола Іванович Івасюк – велична постать, майстер пензля, цікава та непересічна особистість. Микола Івасюк залишив нам у спадок понад 500 живописних полотен, частина яких зберігається у музеях Чернівців, Києва та Львова, деякі - у приватних колекціях Польщі, Румунії, Канади, Австрії. В Україні зберігається 15 картин. Це сюжетні композиції життя рідного народу, особливо козацьких визвольних змагань, чимало картин з боїв українських січових стрільців, вояків Української Галицької армії тощо. Адже він баталіст, який гаряче підтримував боротьбу українців за свою державу.

Микола Іванович Івасюк народився 14 квітня 1865 року в місті Заставна на той час Австро-Угорської імперії (сьогодні - Чернівецька область). Після закінчення заставнівської школи навчання продовжив у Чернівецькій вищій реальній школі у художника Юстина Пігуляка, який звернув увагу на юнака і допоміг йому в навчанні та сприяв вступу до Віденської академії мистецтв. Доля привела молодого художника на навчання в Мюнхенську академію мистецтв де він познайомився із багатьма відомими митцями, зокрема Іллею Рєпіним, Йозефом Брандтом та іншими.

Після навчання Івасюк повертається на батьківщину. В 1899 році організовує першу художню школу, де мали змогу навчатися діти з незаможних родин. Її випускниками стали: Пантелеймон Видинівський, Корнило Дзержик, Євзебій Ліпецький та інші талановиті художники. Хоча школа проіснувала лише 10 років, вона стала справжньою мистецькою основою художній освіті на Буковині.

Сьогодні в Чернівецькій області діє 10 художніх шкіл та 15 художніх відділень у школах мистецтв, де працює 80 викладачів та навчається майже 3000 учнів. Першою була створена Чернівецька дитяча художня школа. На момент створення її директором був Леонід Купневський. У 1977 році наказом Міністерства культури школі надано статус базової установи для районних дитячих художніх шкіл Чернівецької області. У 1999 році постановою Кабінету Міністрів України цій школі присвоєно ім’я засновника художньої освіти в Чернівцях та Буковині Миколи Івановича Івасюка.

У 2013 році методистами Учбово-методичного центру культури Буковини (сьогодні Буковинський центр культури і мистецтва) було започатковано проведення виставок учнівських робіт, присвячених ювілейним датам видатних особистостей України та Буковини. За цей час відбулися виставки, присвячені Ользі Кобилянській, Юрію Федьковичу, а в 2015 році, до 150-річчя - Миколі Івасюку. У виставці взяли участь 69 учнів, які представили 70 творів. За умовами конкурсу 26 учнів стали переможцями та отримали пам’ятні свідоцтва із зображенням своєї роботи.

До 160-річчя від дня народження видатного українського художника, засновника художньої освіти на Буковині Миколи Івасюка представляємо ретро-експозицію учнівських робіт за мотивами творчості художника, копії учнівських робіт і творчі композиції.

Василь БЕЖЕНАР,

методист БЦКМ