День української хустки

           1 1 7 грудня відзначається  Всесвітній день української хустки.  Вона здавна вважалася оберегом та символом патріотизму, свободи та любові Раніше хустка була беззмінним атрибутом українок, який носили впродовж усього року. Залежно від сімейного статусу, віку та події хустка змінювалася: молоді жінки носили білі або яскраві хустки, старші — темні, вдови — чорні. Для заміжньої жінки вона була обов'язковим головним убором.  

Ось декілька цікавих фактів про українську хустку:

• Хустка була «індикатором» соціального статусу жінки. Незаміжні дівчата зазвичай носили вінки або стрічки у волоссі, тож їм було необов’язково покривати голову. Якщо ж вони одягали хустку, то зав’язували її вінкоподібно. Після весілля дівчина обов’язково починала покривати голову.

• Залежно від регіону, жінки використовували різні способи зав’язувати хустки. Наприклад, на Півночі її в’язали під підборіддям, а кінці зав’язували на маківці. На Київщині кінці хустки обгортали навколо шиї та зав’язували на потилиці. На території Середнього Подніпров’я хустку драпірували довкола голови, але так, щоб залишити відкритим денце очіпка.

 

• Покривання голови молодої – настільки ж важливий ритуал, як і розплітання коси. Весільний коровай дружби також обов’язково несли на хустці, а його шматочки роздавали гостям за допомогою маленьких хусточок – не «голими» руками.

• Також хустка позначала рівень достатку сім’ї. Її тканина та оздоблення свідчили про те, наскільки заможного чоловіка або придане мала жінка. Забезпечені панянки носили хустки з натуральної вовни або шовку.

Тож пропонуємо Вам переглянути відео, яке підготували працівники Кіцманської музичної школи до Дня української хустки.